Jharkhand Assembly Election 2019 Dates and Schedule
Poll Events | Phase-I |
---|---|
Date of Issue of Gazette Notification | 06.11.2019 (Wednesday) |
Last Date for making Nominations | 13.11.2019 (Wednesday) |
Date for Scrutiny of Nominations | 14.11.2019 (Thursday) |
Last date for withdrawal of candidature | 16.11.2019 (Saturday) |
Date of poll | 30.11.2019 (Saturday) |
Date of Counting | 23.12.2019 (Monday) |
Date of Completion | 26.12.2019 (Thursday) |
A.C. No. | A.C. Name | A.C. No. | A.C. Name |
---|---|---|---|
27 | Chatra (SC) | 76 | Daltonganj |
68 | Gumla (ST) | 77 | Bishrampur |
69 | Bishunpur (ST) | 78 | Chhatarpur (SC) |
72 | Lohardaga (ST) | 79 | Hussainabad |
73 | Manika (ST) | 80 | Garhwa |
74 | Latehar (SC) | 81 | Bhawanathpur |
75 | Panki |
Candidates List of Phase I Jharkhand Assembly Elections 2019
Phase | A.C. No. | A.C. Name | BJP | INC | BSP | IND |
---|---|---|---|---|---|---|
Phase-I | 27 | Chatra (SC) | JANARDAN PASWAN | GOUTAM RAVIDAS | KRISHNA RAVIDAS | |
Phase-I | 68 | Gumla (ST) | MISHIR KUJUR | SHANKAR RAM KISAN | ||
Phase-I | 69 | Bishunpur (ST) | ASHOK ORAON | RAMCHANDRA BHAGAT | JOHN ORAON | |
Phase-I | 72 | Lohardaga (ST) | SUKHDEO BHAGAT | RAMESHWAR ORAON | SHARWAN KUMAR PANNA | SUNIL KUJUR |
Phase-I | 73 | Manika (ST) | RAGHUPAL SINGH | RAMCHANDRA SINGH | HARDAYAL SINGH | RAM LAGAN SINGH |
Phase-I | 74 | Latehar (SC) | PRAKASH RAM | RAMESH GANJHU | SANTOSH KUMAR PASWAN | |
Phase-I | 75 | Panki | KUSHWAHA SHASHI BHUSHAN MEHTA | DEVENDRA KUMAR SINGH | MD ALAM | SUMIT KUMAR YADAV |
Phase-I | 76 | Daltonganj | ALOK KUMAR CHAURASIYA | KRISHNA NAND TRIPATHI | JAGANNATH PRASAD SINGH | BRAJESH KUMAR |
Phase-I | 77 | Bishrampur | RAMCHANDRA CHANDRAVANSHI | CHANDRA SHEKHAR DUBEY | RAJESH MEHTA | LAKSHUMAN SINGH |
Phase-I | 78 | Chhatarpur (SC) | PUSHPA DEVI | BIRENDRA KUMAR PASWAN | ||
Phase-I | 79 | Hussainabad | SHER ALI | VIVEKANAND SINGH | ||
Phase-I | 80 | Garhwa | SATYENDRA NATH TIWARI | BIRENDRA PRASAD | KULDIP PASWAN | |
Phase-I | 81 | Bhawanathpur | BHANU PRATAP SHAHI | KEDAR PRASAD YADAV | SOGRA BIBI | RAM NARESH YADAV |
Poll Events | Phase-II |
---|---|
Date of Issue of Gazette Notification | 11.11.2019 (Monday) |
Last Date for making Nominations | 18.11.2019 (Monday) |
Date for Scrutiny of Nominations | 19.11.2019 (Tuesday) |
Last date for withdrawal of candidature | 21.11.2019 (Thursday) |
Date of poll | 07.12.2019 (Saturday) |
Date of Counting | 23.12.2019 (Monday) |
Date of Completion | 26.12.2019 (Thursday) |
A.C. No. | A.C. Name | A.C. No. | A.C. Name |
---|---|---|---|
44 | Baharagora | 55 | Manoharpur (ST) |
45 | Ghatsila (ST) | 56 | Chakradharpur(ST) |
46 | Potka (ST) | 57 | Kharsawan (ST) |
47 | Jugsalai (SC) | 58 | Tamar (ST) |
48 | Jamshedpur East | 59 | Torpa (ST) |
49 | Jamshedpur West | 60 | Khunti (ST) |
51 | Seraikella (ST) | 66 | Mandar (ST) |
52 | Chaibasa (ST) | 67 | Sisai (ST) |
53 | Majhgaon (ST) | 70 | Simdega (ST) |
54 | Jaganathpur (ST) | 71 | Kolebira (ST) |
Candidates List of Phase II Jharkhand Assembly Elections 2019
Phase | A.C. No. | A.C. Name | BJP | INC | Shiv Sena | JVM(P) | IND |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Phase-II | 44 | Baharagora | KUNAL SHADANGI | HARMOHAN MAHATO | BARHA MURMU | ||
Phase-II | 45 | Ghatsila (ST) | LAKHAN CHANDRA MARDI | JUGAL SINGH | DR SUNITA DEBDOOT SOREN | KUMAR MURMU | |
Phase-II | 46 | Potka (ST) | MENKA SARDAR | NARESH KUMAR MURMU | SIRMA DEWGAM | ||
Phase-II | 47 | Jugsalai (SC) | CHAITU RAM (BSP)*MUCHIRAM BAURI | BABLU RUHIDAS | RAMCHANDRA PASWAN | VISHAL KUMAR DAS | |
Phase-II | 48 | Jamshedpur East | RAGHUBAR DAS | GOURAV VALLABH | TARKESHWAR TIWARY | ABHAY SINGH | VIJAY KUMAR SINGH |
Phase-II | 49 | Jamshedpur West | DEVENDRA NATH SINGH | BANNA GUPTA | PANKAJ KUMAR | DIPANKAR BHATTACHARJEE | |
Phase-II | 51 | Seraikella (ST) | GANESH MAHALI | ANIL SOREN | |||
Phase-II | 57 | Kharsawan (ST) | JAWAHAR LAL BANRA | RAM HONHAGA | SUMERIYAN KANDEYANG | ||
Phase-II | 52 | Chaibasa (ST) | J. B. TUBID | CHANDMANI BALMUCHU | MANGAL SINGH SUNDI | ||
Phase-II | 53 | Majhgaon (ST) | BHUPENDRA PINGUA | JOSEPH PURTY | SUBHASH CHANDRA PINGUA | ||
Phase-II | 54 | Jaganathpur (ST) | SUDHIR KUMAR SUNDI | SONA RAM SINKU | MANGAL SINGH BOBONGA | LAXMI SUREN | |
Phase-II | 55 | Manoharpur (ST) | GURUCHARAN NAYAK | RITUTRAJ SINGH | SUSHILA TOPPO | ||
Phase-II | 56 | Chakradharpur (ST) | LAXMAN GILUWA | SHASHIBHUSAN SAMAD | MARSHAL SOY | ||
Phase-II | 58 | Tamar (ST) | REETA DEVI | PREM SHANKAR SHAHI MUNDA | |||
Phase-II | 66 | Mandar (ST) | DEO KUMAR DHAN | SUNNY TOPPO | ETWA LOHRA | BANDHU TIRKEY | GLADWIN PAUL MINZ |
Phase-II | 59 | Torpa (ST) | KOCHE MUNDA | ISHWARDUTT MARSHAL MUNDU | PAULUS SURIN | ||
Phase-II | 60 | Khunti (ST) | NILKANTH SINGH MUNDA | DAYAMANI BARLA | MASIH CHARAN MUNDA | ||
Phase-II | 67 | Sisai (ST) | DINESH ORAON | LOHOR MAIN ORAON | SHASHI KANT BHAGAT | ||
Phase-II | 70 | Simdega (ST) | SHRADHANAND BESRA | BHUSHAN BARA | MOHAN BARAIK | ABRAHM MINJ | |
Phase-II | 71 | Kolebira (ST) | SUJAN JOJO | NAMAN BIXAL KONGARI | DEEPAK KERKETTA | DAVID PAWAN KERKETTA |
Poll Events | Phase-III |
---|---|
Date of Issue of Gazette Notification | 16.11.2019 (Saturday) |
Last Date for making Nominations | 25.11.2019 (Monday) |
Date for Scrutiny of Nominations | 26.11.2019 (Tuesday) |
Last date for withdrawal of candidature | 28.11.2019 (Thursday) |
Date of poll | 12.12.2019 (Thursday) |
Date of Counting | 23.12.2019 (Monday) |
Date of Completion | 26.12.2019 (Thursday) |
A.C. No. | A.C. Name | A.C. No. | A.C. Name |
---|---|---|---|
19 | Kodarma | 34 | Gomia |
20 | Barkatha | 35 | Bermo |
21 | Barhi | 50 | Ichagarh |
22 | Barkagaon | 61 | Silli |
23 | Ramgarh | 62 | Khijri (ST) |
24 | Mandu | 63 | Ranchi |
25 | Hazaribagh | 64 | Hatia |
26 | Simaria (SC) | 65 | Kanke (SC) |
28 | Dhanwar |
Candidates List of Phase III Jharkhand Assembly Elections 2019
Phase | A.C. No. | A.C. Name | BJP | INC | JVM(P) | IND | BSP | AAP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Phase-III | 19 | Kodarma | DR. NEERA YADAV (BJP) | RAMESH HARSHDHAR | RAJ KUMAR PD. YADAV | PRAKASH AMBEDKAR | SANTOSH KUMAR SINGH | |
Phase-III | 20 | Barkatha | JANKI PRASAD YADAV | BATESHWAR PRASAD MEHTA | ANIL RAY | TUKLAL NAYAK | MAHESH KUMAR YADAV | |
Phase-III | 21 | Barhi | MANOJ KUMAR YADAV | UMASHANKAR AKELA | ARBIND KUMAR | BIPIN KUMAR SINHA | MD. JAMAL UDDIN | SANJAY KUMAR MEHTA |
Phase-III | 22 | Barkagaon | LOKNATH MAHTO | AMBA PRASAD | DURGA CHARAN PRASAD | PRABHU ORAON | SURAJ KUMAR | |
Phase-III | 23 | Ramgarh | RANANJAY KUMAR | MAMTA DEVI | ARIF AHMAD KURAISHI | SUVO DEVI | MD MOIN UDDIN AHMAD | |
Phase-III | 24 | Mandu | JAI PRAKASH BHAI PATEL | SUNDAR LAL MARANDI | SHAHID SIDDIQUI | |||
Phase-III | 25 | Hazaribagh | MANISH JAISWAL | DR. RAMCHANDRA PRASAD | MUNNA SINGH (JVM(P) | PRAKASH KUMAR PASWAN | BINOD KUMAR SINGH | |
Phase-III | 26 | Simaria (SC) | KISHUN KUMAR DAS | YOGENDRA NATH BAITHA | RAMADEV SINGH BHOGTA | VIKASH KUMAR | JITENDRA KUMAR | |
Phase-III | 28 | Dhanwar | LAKSHMAN PRASAD SINGH | BABULAL MARANDI | ANUP KUMAR SONTHALIA | DINESH KUMAR DAS | ||
Phase-III | 34 | Gomia | LAKSHMAN KUMAR NAYAK | GAUTAM TIWARI | MADHAV LAL SINGH | AJAY RENJAN | ||
Phase-III | 35 | Bermo | YOGESHWAR MAHTO | RAJENDRA PD. SINGH | RAM KINKAR PANDEY | GANGADHAR PRAJAPATI | SAMEER KUMAR DAS | |
Phase-III | 50 | Ichagarh | SADHU CHARAN MAHATO | BINOD RAY | KIYAM HUSSIN | DHANESHWAR MAHATO | ||
Phase-III | 61 | Silli | RAM KUMAR PAHAN | RAJESH KACHHAP | UMESH MAHTO | DEVENDRA NATH MAHTO | NAND KUMAR RAM | |
Phase-III | 62 | Khijri (ST) | ANTU TIRKEY | SARITA TIRKEY | ||||
Phase-III | 63 | Ranchi | CHANDRESHWAR PRASAD SINGH | SUNIL KUMAR GUPTA | IFTEKHAR HASSAN ALIAS NADEEM KHAN | NEHA SONI | RAJAN KUMAR SINGH | |
Phase-III | 64 | Hatia | NAVIN JAISWAL | AJAY NATH SHAHDEO | SHOBHA YADAV | ARUN TIWARI | ALOK SHARAN PRASAD | |
Phase-III | 65 | Kanke (SC) | SAMMARI LAL | SURESH KUMAR BAITHA |
Poll Events | Phase-IV |
---|---|
Date of Issue of Gazette Notification | 22.11.2019 (Friday) |
Last Date for making Nominations | 29.11.2019 (Friday) |
Date for Scrutiny of Nominations | 30.11.2019 (Saturday) |
Last date for withdrawal of candidature | 02.12.2019 (Monday) |
Date of poll | 16.12.2019 (Monday) |
Date of Counting | 23.12.2019 (Monday) |
Date of Completion | 26.12.2019 (Thursday) |
A.C. No. | A.C. Name | A.C. No. | A.C. Name |
---|---|---|---|
13 | Madhupur | 37 | Chandankiyari (SC) |
15 | Deoghar (SC) | 38 | Sindri |
29 | Bagodar | 39 | Nirsa |
30 | Jamua (SC) | 40 | Dhanbad |
31 | Gandey | 41 | Jharia |
32 | Giridih | 42 | Tundi |
33 | Dumri | 43 | Baghmara |
36 | Bokaro |
Candidates List of Phase IV Jharkhand Assembly Elections 2019
Phase | A.C. No. | A.C. Name | BJP | INC | JVM(P) | IND | BSP | AAP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Phase-IV | 13 | Madhupur | RAJ PALIWAR | SAHIM KHAN | BUDHDEV MURMU | SANJAY KUMAR SINGH | ||
Phase-IV | 15 | Deoghar (SC) | NARAYAN DAS | NIRMALA BHARTI | GONDA LAL DAS | CHANDRASHEKHAR RAJAK | ||
Phase-IV | 29 | Bagodar | NAGENDRA MAHTO | VASUDEV PRA VERMA | RAJANI KAUR | LALITA KUMARI | ||
Phase-IV | 30 | Jamua (SC) | KEDAR HAZRA | MANJU KUMARI | ||||
Phase-IV | 31 | Gandey | JAI PRAKASH VERMA | DILIP KUMAR VERMA | ARUN PRASAD VERMA | AVADHESH KUMAR SINGH | ||
Phase-IV | 32 | Giridih | NIRBHAY KUMAR SHAHABADI | CHUNNU KANT | MOHAMMAD LALLU | SIKANDAR ALI | SHWETA KUMARI | |
Phase-IV | 33 | Dumri | PRADEEP KUMAR SAHU | MD. SAMSUDDIN | LALCHAND MAHTO | NILKANTH MAHTO | NIRMAL PRASAD MAHTO | |
Phase-IV | 36 | Bokaro | BIRANCHI NARAYAN | SHWETA SINGH | PRAKASH KUMAR | RENU SHARMA | HARENDRA NATH | |
Phase-IV | 37 | Chandankiyari (SC) | AMAR KUMAR BAURI | ROHIT KUMAR DAS | GANESH KUMAR DAS | SAMIR KUMAR DAS | ||
Phase-IV | 38 | Sindri | INDRAJIT MAHATO | RAMESH KUMAR RAHI | BISHNU MAHATO | RAM PRASHAD SINGH | DEO NATH SINGH | |
Phase-IV | 39 | Nirsa | APARNA SENGUPTA | BAMPY CHAKRAWARTY | AWADHESH KUMAR DAS | BAMAPADA BAURI | ||
Phase-IV | 40 | Dhanbad | RAJ SINHA | MANNAN MALLICK | SAROJ KUMAR SINGH | SURENDRA KUMAR | RAM JANMA PRASAD | RAJ KUMAR SONI |
Phase-IV | 41 | Jharia | RAGINI SINGH | PURNIMA NIRAJ SINGH | YOGENDRA YADAV | INDRA JEET SINGH | AJAZ KHAN | |
Phase-IV | 42 | Tundi | RAGINI SINGH | PURNIMA NIRAJ SINGH | AJAZ KHAN | |||
Phase-IV | 43 | Baghmara | DULU MAHATO | JALESHWAR MAHATO | SANTOSH KUMAR MAHATO | PINTU KUMAR GUPTA | KANHAI SINGH | SANTOSH KUMAR DUBEY |
Poll Events | Phase-V |
---|---|
Date of Issue of Gazette Notification | 26.11.2019 (Tuesday) |
Last Date for making Nominations | 03.12.2019 (Tuesday) |
Date for Scrutiny of Nominations | 04.12.2019 (Wednesday) |
Last date for withdrawal of candidature | 06.12.2019 (Friday) |
Date of poll | 20.12.2019 (Friday) |
Date of Counting | 23.12.2019 (Monday) |
Date of Completion | 26.12.2019 (Thursday) |
A.C. No. | A.C. Name | A.C. No. | A.C. Name |
---|---|---|---|
1 | Rajmahal | 9 | Jamtara |
2 | Borio (ST) | 10 | Dumka (ST) |
3 | Barhait (ST) | 11 | Jama (ST) |
4 | Litipara (ST) | 12 | Jarmundi |
5 | Pakaur | 14 | Sarath |
6 | Maheshpur (ST) | 16 | Poreyahat |
7 | Sikaripara (ST) | 17 | Godda |
8 | Nala | 18 | Mahagama |
Candidates List of Phase V Jharkhand Assembly Elections 2019
Phase | A.C. No. | A.C. Name | BJP | INC | JVM(P) | IND | BSP | Shiv Sena | PPI(D) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Phase-V | 1 | Rajmahal | ANANT KUMAR OJHA | RAJKUMAR YADAV | RAJKISHOR YADAV | PRADIP KUMAR SINGH | SANJAY KR. PANDEY | RAMESHWAR MANDAL | |
Phase-V | 2 | Borio (ST) | SURYA NARAYAN HANSADA | BABU RAM MURMU | PAULUS MURMU | LAKHAN PAHADIYA | MANOJ TUDU | ||
Phase-V | 3 | Barhait (ST) | SIMON MALTO | HOPNA TUDU | BARNARD HEMBROM | BAIDHNATH PAHADIYA | KUNAL KANT TUDU | CHANDU SOREN | |
Phase-V | 4 | Litipara (ST) | DANIEL KISKU | RASKA HEMBRAM | FULMUNI MARANDI | ||||
Phase-V | 5 | Pakaur | VENI PRASAD GUPTA | ALAMGIR ALAM | QAMRUDDIN ANSARI | SURJI DEVI | |||
Phase-V | 6 | Maheshpur (ST) | MISTRY SOREN | SHIVDHAN HEMBROM | ELIAS KISKU | SHANKAR PAHARIYA | |||
Phase-V | 7 | Sikaripara (ST) | PARITOSH SOREN | RAJESH MURMU | GANESH SOREN | ||||
Phase-V | 8 | Nala | SATYANAND JHA | PUSHPA SOREN | KANCHAN GOPAL MANDAL | ||||
Phase-V | 9 | Jamtara | BIRENDRA MANDAL | IRFAN ANSARI | ABDUL MANNAN ANSARI | JIVLAL MARANDI | ARIF ANSARI | ||
Phase-V | 10 | Dumka (ST) | LOIS MARANDI | ANJULA MURMU | DR. SRILAL KISKU | MUKESH KUMAR DEHARI | |||
Phase-V | 11 | Jama (ST) | SURESH MURMU | ARJUN MARANDI | BONEL KISKU | ARJUN PUJHAR | |||
Phase-V | 12 | Jarmundi | DEVENDRA KUNWAR | BADAL | SANJAY KUMAR | RAM PRIT RAJAK | SANJAYANAND JHA | ||
Phase-V | 14 | Sarath | RANDHIR KUMAR SINGH | UDAY SHANKAR SINGH | GIRISH KUMAR MISHR | ||||
Phase-V | 16 | Poreyahat | GAJADHAR SINGH | PRADEEP YADAV | SIMON MARANDI | UMESH MISHRA | |||
Phase-V | 17 | Godda | AMIT KUMAR MANDAL | PHOOL KUMARI | RITESH SINGH | PRADIP KUMAR PANDIT | |||
Phase-V | 18 | Mahagama | ASHOK KUMAR | DEEPIKA PANDEY SINGH | SANJIV KUMAR MISHRA | GOURI PRIYA | BISHWANATH SAH |