Gegong Apang Biography

Gegong Apang is an Indian politician from Arunachal Pradesh. He was born on 8th July 1949 in Rumgong, in District of West Siang.

He held the office of the chief minister of Arunachal Pradesh from January 18, 1980 to January 19, 1999 and again from August 2003 to April 2007. Replacing Gegong Apang, on 9th April 2007 ,Dorjee Khandu took the oath as the fifth Chief Minister of Arunachal Pradesh.

Gegong Apang was elected in the 12th Lok Sabha elections and was the agriculture minister from 1977 to 1978. He was the chief minister of the state for 19 years from 1980 till he resigned in 1999. In 2003, he was elected as the leader of United Democratic Front, which was a coalition between his own political party, the Arunachal Congress and several others. After a few months, Apang merged with the Bharatiya Janata Party along with his supporting MLAs, and turned Arunachal Pradesh into the first state in Northeast India which was governed by BJP.

During 2004 elections, the BJP-ruled National Democratic Alliance lost the elections. After few months of this defeat Gegong Apang combined with the Indian National Congress. When the Congress won the majority of seats in the state assembly elections in October Apang was elected as the Chief Minister of the state and held the office till 9 April 2007. His son, Omak Apang, is also active in politics.


Comments